Zaniżone odszkodowanie OC sprawcy - Co powinieneś wiedzieć ? - Kancelaria Solis Odszkodowania

Odszkodowanie z OC sprawcy

Odszkodowanie z OC sprawcy to oczywiście odszkodowanie wypłacane z ubezpieczenia sprawcy.
Uczestnicząc w kolizji drogowej powinieneś wezwać policję w celu ustalenia sprawcy. Oczywiście jeśli sprawca kolizji drogowej przyznaje się do wykroczenia i uznaje swoją winę, dopuszczalne jest spisanie oświadczenia sprawcy . Pamiętaj, by w takim oświadczeniu spisać najważniejsze informacje tj, pełne dane sprawcy: imię, nazwisko, adres oraz co bardzo ważne numer ważnej polisy OC. Pamiętaj, by uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy, jak najszybciej zgłoś szkodę.

By uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, należy zgłosić taką szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Szkodę OC możesz zgłosić telefonicznie lub  online.

odszkodowanie z oc sprawcy do jakiej kwoty ?


Odszkodowanie z OC sprawcy może zostać rozliczone na dwa sposoby tj. Odszkodowanie z OC sprawcy rozliczona jako szkoda częściowa oraz Odszkodowanie z OC sprawcy rozliczona jako szkoda całkowita.

Kiedy odszkodowanie z OC sprawcy będzie rozliczone jako szkoda częściowa ?

Odszkodowanie z OC sprawcy będzie rozliczone jako szkoda częściowa wtedy, gdy wartość naprawy nie przekroczy wartości samego pojazdu. Do określenia wysokości szkody jak również wartości pojazdu służą odpowiednie programy. Najczęściej używane programy do kosztorysowania szkód to Audatex oraz Eurotax, natomiast do wyliczenia wartości pojazdu najczęściej używany jest Info Ekspert oraz Eurotax.

 

Zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy – szkoda częściowa

Towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie i celowo zaniżają koszty naprawy pojazdów a tym samym zaniżają odszkodowania OC. Sposobów na zaniżenie odszkodowania z OC sprawcy jest wiele. Postaramy się tym artykule wymienić te najczęstsze niedozwolone praktyki towarzystw ubezpieczeniowych.

Odszkodowanie z oc sprawcy – amortyzacja części
Amortyzację części na kosztorysie naprawy zobaczymy niezwykle rzadko dlatego, że stosowanie takich praktyk zostało zakazane kilka lat temu. Czy to oznacza że towarzystwa nie zaniżają odszkodowań z OC sprawcy? Nic podobnego ! Towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko co możliwe, by odszkodowanie było jak najniższe i szybko amortyzację części zamienili na tzw. rabaty na części twierdząc, że daną część mogą kupić właśnie z określonym rabatem co często nie jest prawdą jednak taki zabieg pozwala zaoszczędzić przy rozliczeniu kosztorysowym.
Drugim sposobem na uszczuplenie odszkodowania z oc sprawcy jest zaniżenie stawki za roboczogodzinę. Podczas gdy średnia stawka rbg powinna wynosić 100zł, towarzystwa niczym zaklęty krąg stosują stawki na poziomie 45-55 zł.
Kolejny sposób na zaniżenie odszkodowania OC to potrącenie na materiał lakierniczy.
Właśnie te zabiegi uszczuplają twoje odszkodowanie z OC sprawcy.
Najgorsze jest to, że zabiegi te są dozwolone.

 

Odszkodowanie z oc sprawcy części oryginalne

Oczywiście bardzo byśmy chcieli, by towarzystwa stosowały w swoich kalkulacjach naprawy części oryginalne. Niestety to rzadkość i co więcej ubezpieczalnie mają prawo stosować tzw. zamienniki zamiast części oryginalnych. Często słyszę od poszkodowanych klientów, że należy się część oryginalna, lecz gdy zapytam dlaczego, proszę to uzasadnić, zaczyna się problem. Pozywając do sądu dane towarzystwo, należy uzasadnić swoje żądania, przekonać sąd, że właśnie tak to powinno zostać rozliczone. Dochodzenie tego typu roszczeń przed sądem wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy. Inaczej nie tylko nie zyskasz ale i dużo stracisz.

 

Kiedy odszkodowanie z oc sprawcy – szkoda całkowita ?

Szkoda z OC sprawcy będzie rozliczona jako szkoda całkowita, gdy wartość naprawy przekroczy wartość pojazdu, wtedy taka szkoda z oc zostanie rozliczona w następujący sposób : Wartość twojego pojazdu zostanie wyliczona w programie Info-Ekspert lub Eurotax, następnie od tej wartości zostanie odjęta wartość uszkodzonego pojazdu.

Kiedy zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy – szkoda całkowita?
Odpowiedź jest prosta – prawie zawsze 🙂 Tak poważniej to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wycenę wartości pojazdu. Towarzystwo sprawcy przy szkodzie całkowitej zaniży wartość pojazdu stosując takie korekty ujemne jak wcześniejsze naprawy, regionalna sytuacja rynkowa, zakup pojazdu z UE i inne.
Czy stosowanie takich korekt jest dozwolone ? Oczywiście tak jednak należy się zastanowić czy w każdym przypadku jest zasadne ?
By odpowiedzieć sobie na to pytanie konieczne jest dogłębne zapoznanie z masą instrukcji oraz prawem cywilnym. Dlatego tak mało kancelarii zajmuje się szkodami całkowitymi.

Odszkodowanie z oc sprawcy brutto czy netto ?

Oczywiście brutto ale pod warunkiem, że nie jesteś płatnikiem vat. To oznacza, że nawet prowadząc działalność gospodarczą, powinieneś otrzymać odszkodowanie w brutto o ile nie jesteś na vat.

Dopłaty do odszkodowań AC, OC - Skup odszkodowań - Kancelaria Solis Odszkodowania

Kancelaria Solis Odszkodowania